Tavan Ses Yalıtımı

AnasayfaTavan Ses Yalıtımı

Tavan Ses Yalıtımı

Alt kattan üst kata giden sesleri engellemek için tavan ses yalıtımı ve izolasyonu yapılır. Hazır binalarda ve inşaat halindeki binalarda yapılan tavan ses yalıtım uygulamaları farklılık göstermektedir. İnşaat halindeki binada iki tuğla arasında malzeme koyarak alandan yaşanan kaybı azaltabilirsiniz. Ancak hazır binalarda istenilen sonucun elde edilebilmesi için 14cm e kadar alan kaybı yaşanır. Her iki uygulamada da katlar arası ses yalıtımı yapılarak en iyi şekilde ses kesimi sağlanır. Evde sinema salonu veya stüdyo kurmak için gerekli olan uygulamalardan biridir. Üst kata gidebilecek sesleri bu şekilde engelleyebilirsiniz.

İnşaat izolasyonu için iki tuğla arasında çoğunlukla 5 cm kalınlığında 150DNS yoğunluğunda süngerpan ve daha etkili olsun diye epdm ağır ses bariyeri kullanılabilir. Hazır binalarda da aynı malzemeler tercih edilse de bahsettiğimiz gibi alan kaybı yaşanmaktadır. Bununla birlikte hava boşluğu bırakmak gereken durumlarda alçıpan ve çelik karkas profil kullanılır. Bununla birlikte tavanda ses kesimiyle birlikte akustik ses yalıtımı sağlanmak istenirse bariyerli akustik sünger de kullanılabilir.

Tavanda ölçü alındıktan sonra rapid 800 sünger yapıştırıcısı rulo fırça ile tavana sürülür. Süngerpan baskı yapılarak uygulanır. Üzerine çelik profil konularak 5cm kadar hava boşluğu bırakılır. Daha sonra çift tarafı alçıpan kaplı epdm ses bariyeri montaj edilir. Bu uygulama sayesinde %90a varan ses kesilir. Alan kaybını azaltmak için bariyerli süngerpan veya bariyerli akustik süngeri tercih edilebilir. Kendinden yapışkanlı ses yalıtım süngerleri sayesinde uygulama daha kolay yapılır ancak malzeme ağır olduğu için düşme yapmaması adına sünger yapıştırıcısı ile yapılan uygulamalar daha sağlıklı olmaktadır. Ses şikayetinize uygun tavan ses yalıtım malzeme ve uygulama fiyatları için iletişime geçebilirsiniz.

× Canlı Destek